A vákuumformázás egyfajta hőformázás, más néven termoformázásnak is nevezik. Az előmelegített műanyag lapot a formázási hőmérsékletre hevítjük, egy zárt tér egyik oldalára helyezzük, majd vákuum alkalmazásával a térből a levegőt (légszivattyúzással) elszívjuk. Ekkor a zárt tér alján elhelyezett szerszám formára rászívjuk az anyagot, majd lehűtjük.
A gyártási folyamat gyorsasága mellett a vákuumformázás azért is népszerű, mert a használt eszközök és műszaki eljárások költségei viszonylag alacsonyak más műanyagipari feldolgozási módszerekhez képest.
Ennek köszönhetően ez ideális megoldást biztosít a prototípusok létrehozásához és az alacsonyabb példányszámban gyártott műanyag termékek előállításához.
Vákuumformázással általában konvex (alámetszés nélküli) testeket lehet készíteni. Van azonban néhány trükk, amikor ezt a korlátot át tudjuk törni. Speciális osztott szerszámok készítésével már sok műszaki problémára tudtunk megoldást kínálni megrendelőinknek.
Precíz előállítás, költséghatékonyság és kiváló eredmények
Ebben a három alapértékben lehetne összefoglalni a vákuumformázás előnyeit. Nem véletlen, hogy az eredményei mindenhol körülvesznek minket a mindennapokban, például a csomagolóanyagok formájában, emellett így készülnek a hűtőszekrények teljes belső kamrái, a fűnyíró gépek külső palástjai, az orvosi eszközök külső burkolatai (MRI) és még sorolhatnánk.
Ez az eljárás rendkívül rugalmas is az előállított példányok száma, illetve méretei szempontjából.
Még „kísérletezni” is megéri vele, ha valaki az ideális terméket szeretné megtalálni egy olyan technológia segítségével, amelynek alkalmazása az eredményekhez képest rendkívül előnyös költségfeltételeket kínál.